CERL Thesaurus

Provenance

Provenio Knihovna Národního muzea
Provenance Information

Other Formats

You may also download this records in one of the following formats
JSON (new format)
YAML (new format)

Zámecká knihovna Vísky

Record IDcnc00031867
URIhttp://thesaurus.cerl.org/record/cnc00031867
Last Edit2016-11-09

General Note

Charakteristika knižní sbírky: Pův. majitel: Goldegg z Lindenburgu. Knihovna obsahuje beletrii, publikace o filatelii, šachách a militaria. – Rozsah: 1299 sv.
Charakteristika nejčastějších provenienčních záznamů: Knihovna nemá jednotné provenienční označení.

More Information

ActivityZámek Vísky leží v obci Trnová v okrese Plzeň-sever, kraj Plzeňský. V 16. století se na místě dnešního zámečku nacházela tvrz (tehdejší název tvrz Ježlový), která pravděpodobně patřila pánům z Gutštejna. V r. 1660 se dostala do majetku pána z Krašovic. Ten zde mezi lety 1680-1690 postavil poplužní dvůr, kravín, ovčín a myslivnu. Nová osada dostala název Vísky. V r. 1804 koupil dvůr Josef Rab, který zde nechal zbudovat pozdně barokní zámeček. Na východní straně bylo později k zámku přistavěno obytné křídlo s hospodářskými budovami a na západní straně obytný přístavek. Před zámkem byl postaven hospodářský dvůr, jehož budovy uzavíraly celý objekt do čtverce. Je to obdélná, patrová budova s úzkým, výrazným rizalitem v obou hlavních fasádách. Okolo zámečku park. Před vchodem do zámku stála barokní polygonální kaplička a později i tenisový kurt. Dcera Josefa Raba, provdaná baronka Pidoli, založila nedaleko továrnu na zpracování kaolinu. Tu odkoupil spolu se zámkem a velkostatkem Isidor Schmiedl, zámku v Chanovicích. Po jeho smrti přešlo panství na syna Maxmiliána Schmiedla, a dále na synovce, barona Jiřího Goldegga-Lindenburga. Jiří Goldegg byl r. 1945 zatčen a veškerý majetek movitý i nemovitý mu byl zabaven. Po následující desetiletí byl objekt zámku mimo jiné Využíván Národním výborem, zemědělským družstvem, sloužil jako dětská ozdravovna a nakonec jako sklad civilní obrany. Kaplička před zámkem byla zbořena. V r. 1995 byl objekt odkoupen do soukromého vlastnictví a postupně zrenovován. V r. 2001 přibyla krytá jezdecká hala a v r. 2002 venkovní jízdárna. Dle dobových fotografií byla znovu vystavena kaplička a 8.září 2002 vysvěcena. Přilehlé hospodářské budovy jsou využívány k ustájení, výcviku a chovu sportovních koní a chovu ovcí. Každoročně se zde konají závody v parkurovém skákání.
Online RessourceŠumava.cz

Place of Activity

Place of ActivityČesko
Associated country

Names

HeadingZámecká knihovna Vísky
used in: Provenio (Czech castle libraries)

Sources

Found inŠumava.cz (http://www.sumava.cz/objekt_az/6055-zamek-visky-trnova/). — MAŠEK, P. Menší zámecké knihovny západních Čech. Miscellanea oddělní rukopisů a starých tisků, 7/1, 1990, s. 203-230. — MAŠEK, P. In Handbuch, s. 193