CERL Thesaurus

Zámecká knihovna Velké Březno

Record IDcnc00031823
URIhttp://thesaurus.cerl.org/record/cnc00031823
Last Edit2016-11-09

General Note

Charakteristika knižní sbírky: Interiérová kmenová knihovna. Pův. majitel: hrabě Chotek z Chotkowa a Wognina. -- Knihovna obsahuje díla historická, militaria a díla o sociálních otázkách.
Charakteristika knižní sbírky: Knihovna nemá jednotné provenienční označení. – Rozsah: 8195 sv.

More Information

ActivityNový zámek v obci Velké Březno (něm. Großpriese) stojí na svahu Zámeckého vrchu na okraji Velkého Března, v okrese Ústí nad Labem. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky a je ve správě Památkového ústavu v Ústí nad Labem. . První písemná zmínka o obci pochází z roku 1167. Nový zámek byl postaven ve stylu pozdního empíru hrabětem Karlem Chotkem z Chotkova a Vojnína, nejvyšším purkrabím Království českého v letech 1842–1845. V letech 1885-1910 jej Chotkův vnuk přestavěl ve stylu romantické neorenesance. Na konci 19. století zde pobývala Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která byla spolu se svým manželem Františkem Ferdinandem d´Estem zastřelena v roce 1914 při sarajevském atentátu. V polovině 19. století přibyl v okolí zámecký park. Jeho dnešní podoba pochází ze začátku 20. století, když byl rozdělena na 5 hektarový anglický park a malý francouzský park. -- Za celkové přestavby zámku byl knihovní sál v letech 1885-1910 důsledně upraven v novorenesančním slohu. V řezaných regálech je vystaveno na čtyři tisíce knih, což je zhruba polovina celkového množství dochovaných svazků chotkovské knihovny, která je uložena v našem zámku. Drtivá většina knih je psána v němčině, ale jsou zde také knihy ve francouzštině, latině, řečtině, angličtině (v češtině je pouze 11 knih).

Place of Activity

Place of ActivityČesko
Associated country

Related Entries

See alsoChotkové z Chotkova a Vojnína (rod), hrabata

Names

HeadingZámecká knihovna Velké Březno
used in: Provenio (Czech castle libraries)

Sources

Found inZámek Velké Březno (http://www.zamek-vbrezno.cz/). — Zámek Velké Březno - knihovna (http://www.zamek-vbrezno.cz/prohlidka-zamku/knihovna/). — Národní památkový ústav (http://www.npu.cz/sights/zamek-velkebrezno/). — MAŠEK, P. Zámecká knihovna Velké Březno. Příspěvky k ústecké vlastivědě. č. 3. 2001, s. 13-18. — MAŠEK, P. In: Handbuch, s. 188-189

Provenance

Provenio Knihovna Národního muzea
Provenance Information

Other Formats

You may also download this records in one of the following formats
JSON (new format)
YAML (new format)